Organic Camu Camu powder in a glass bottle 300 g
Sold Out
  • SKU: 3020300

Organic Camu Camu powder in a glass bottle 300 g

€79,95 (€266,50/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Camu Camu
    Dietary supplement made from the Camu Camu fruit.

    Contains 2-3g (recommended daily intake):
    2–3 g organic raw camu camu° (Myrciaria dubia) powder

    List of ingredients:
    100% organic raw camu camu° (Myrciaria dubia) powder
    °from controlled organic farming.

    Our organic Camu Camu is of exceptional raw quality. The fruits are hand-harvested in the Peruvian Amazon rainforest and contain no additives such as artificial ascorbic acid. The fruits are guaranteed GMO-free and are carefully processed into our organic Camu Camu powder.

    Contents per pack:
    300 g organic raw food Camu Camu° (Myrciaria dubia) powder

    Recommended intake:
    As a dietary supplement, stir 1 teaspoon daily into juice or foods such as muesli, yogurt and fruit salad.

    General information:
    Further information on request!


    Lactose-free

    Gluten-free
    Soy-free
    without nuts

    Important notes:
    Do not exceed the recommended daily intake. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. Keep out of reach of small children.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP