Organic Konjac Glucomannan Powder 150 g
  • SKU: 10080150

Organic Konjac Glucomannan Powder 150 g

€14,96 €19,95 (€99,73/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Konjac Glucomannan Powder
    Food supplement made from organic konjac root

    Contains 4.5 g (recommended daily intake)
    100% organic konjac powder, including 3.82 g glucomannan

    List of ingredients:
    100% organic konjac powder°
    °from controlled organic farming.

    Contents per pack:
    Organic Konjac Powder 150 g

    Recommended intake:
    As a dietary supplement, dissolve 1.5 g in approximately 300 ml of liquid (water, juice, etc.) three times a day and drink immediately, preferably half an hour before meals.
    Glucomannan in the context of an energy-restricted diet contributes to weight loss. The beneficial effect is obtained with a daily intake of 3 g of glucomannan in three doses of 1 g each, together with 1–2 glasses of water, before meals and in the context of an energy-restricted diet.

    General information:
    Further information on request!

    Lactose-free
    Soy-free
    Gelatin-free
    Without nuts
    Vegan

    Notes according to NemVO:
    Important: If you have difficulty swallowing or do not drink enough fluids, you may choke.
    Do not exceed the recommended daily intake. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. Keep out of reach of small children.

    Original HANOJU stands for service and quality. Always.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP