Organic coconut oil deodorized 1.8 liters
Organic coconut oil deodorized 1.8 liters
Organic coconut oil deodorized 1.8 liters
Organic coconut oil deodorized 1.8 liters
Organic coconut oil deodorized 1.8 liters
  • SKU: 100401800

Organic coconut oil deodorized 1.8 liters

€38,95 (€21,64/l)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Coconut Oil
    Groceries

    Recommended daily intake:
    Consume as desired.

    List of ingredients:
    100% organic coconut oil°
    °from controlled organic farming.

    Contents per pack:
    1800 ml organic coconut oil

    Recommended intake:
    Coconut oil (odorless and tasteless) is suitable for cooking, frying, baking, and deep-frying. Although it is solid at room temperature, it can melt as low as 28°C and can also be heated to high temperatures (up to 234°C). Frequent changes in consistency do not affect the quality of the coconut oil. Coconut oil has a wide range of uses in food preparation, in the production of cosmetics, and in technology and industry.

    General information:
    Coconut oil is obtained from the dried flesh of the coconut.
    Our product is steam-treated (at 265°C for 25 minutes) and is therefore odorless and tasteless. This process detracts from the fat's raw quality.
    Coconut oil is used in many ways in the preparation of food, in the production of cosmetics, in technology and industry

    Lactose-free
    Soy-free
    Gluten-free
    Gelatin-free

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP