Crystal salt granulated 150 g grain size 1-3 mm
Crystal salt granulated 150 g grain size 1-3 mm
  • SKU: 10220150

Crystal salt granulated 150 g grain size 1-3 mm

€2,45 (€16,33/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION


    The marketing name "Himalayan Salt" is the name used by people in Pakistan for their valuable crystal salt. In fact, the deposit where the salt is mined is in the Salt Range, a foothill of the Himalayas.
    Premium salt from Hanoju

    Recommended daily intake
    According to the latest advice from the World Health Organization, you should not consume more than five grams of salt per day.

    List of ingredients:
    Granulated crystal salt

    Contents per pack:
    Crystal salt granulated 150 g grain size 1-3 mm from the mines of the Salt Range in Pakistan “A foothill of the Himalayas”

    Recommended intake:
    Description – Crystal salt was formed when the first oceans evaporated and crystallized in the earth over millions of years. Therefore, it is completely free of environmental pollution, toxins, and other contaminants.

    General information:
    Crystal rock salt is mined, washed by hand, and dried naturally in the sun. Crystal rock salt contains no unnatural additives, as is common with regular salt. Crystal rock salt is one of the purest salts found on earth.
    The many colors of pink, red and white are a sign of the rich mineral and iron content of this salt.
    Crystal rock salt looks particularly good when presented in a clear, high-quality salt mill.
    use
    It is mainly used in culinary cuisine, for bathing and body care


    Lactose-free
    without nuts
    GMO-free
    No artificial flavors
    no preservatives
    Soy-free
    Gluten-free

    Gelatin-free

    Original HANOJU stands for service and quality. Always.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP