Organic turmeric (curcuma) powder 250 g
Organic turmeric (curcuma) powder 250 g
  • SKU: 10620250

Organic turmeric (curcuma) powder 250 g

€9,95 (€39,80/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Turmeric Powder
    Traditional spice powder from the ginger family.

    Ingredients:
    100% organic curcuma powder (Curcuma longa L.) with 5% curcumin
    °from controlled organic farming

    Our powder contains no flavors, colors, or preservatives; it is free from any artificial additives.

    Contents per pack:
    250 g organic turmeric powder

    Origin:
    India

    General information:
    HANOJU Organic Turmeric

    Curcuma is a plant species in the ginger family (Zingiberaceae). Its name derives from the ancient Indian term "kunkuman," which refers to the saffron-yellow color of the rhizome. It is believed that the curcuma plant originated in the mountainous regions of South Asia. However, its exact origin has not yet been clearly established. Today, curcuma is cultivated primarily on the Indian subcontinent, in China, Indonesia, and the South American tropics.

    Lactose-free
    Without nuts
    GMO-free
    No artificial flavors
    No preservatives
    Soy-free
    Gluten-free
    Gelatin-free

    Notes:
    Keep out of reach of children.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP