Organic barley grass juice powder 500g
Organic barley grass juice powder 500g
  • SKU: 2822500

Organic barley grass juice powder 500g

€69,95 (€139,90/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU organic barley grass juice powder
    Food supplements made from barley grass

    Contains 5 - 6 g (recommended daily intake):
    100% organic premium barley grass juice powder (Hordeum vulgare)

    List of ingredients:
    Organic Premium Barley Grass Juice Powder° (Hordeum vulgare)
    °from controlled organic farming.

    Contents per pack:
    500 g organic premium barley grass juice powder (Hordeum vulgare).
    Origin: Uzbekistan

    Recommended intake:
    As a dietary supplement, dissolve about one heaped teaspoon of organic barley grass juice powder in about 250 ml of liquid (water, juices, etc.) 2-3 times daily and drink before meals if possible.

    General information:
    Barley grass is a green grass. Its use as a food dates back to ancient times, and it is believed to have been cultivated for 10,000 years. Along with other grasses (e.g., wheatgrass, oat grass), as well as spirulina, chlorella, maca, and alfalfa, it is considered a "green food".

    Lactose-free
    Without nuts
    Soy-free
    Gluten-free
    Gelatin-free

    Notes according to NemVO:
    Do not exceed the recommended daily intake. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. Keep out of reach of small children.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP