Organic Wheatgrass Powder Germany 500 g
Organic Wheatgrass Powder Germany 500 g
Organic Wheatgrass Powder Germany 500 g
Sold Out
  • SKU: 2840500

Organic Wheatgrass Powder Germany 500 g

€18,95 (€37,90/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Wheatgrass Powder
    Wheatgrass foods.

    Contains 5-6g (recommended daily intake):
    100% organic wheatgrass powder (Triticum aestivum) ground

    Ingredients:
    100% organic wheatgrass powder° (Triticum aestivum) ground.
    °from controlled organic farming.

    Contents per package:
    500 g organic wheatgrass powder (Triticumaestivum) ground.

    Origin: Germany

    Recommended intake:
    Dissolve about 2 g of organic wheatgrass powder in about 250 ml of liquid (water, juice, etc.) 2-3 times a day and drink before meals if possible.

    General information:
    Wheatgrass tastes bitter and sweet.

    Lactose-free
    Without nuts
    Soy-free
    Gelatin-free

    May contain traces of allergens (celery)

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP