Organic Graviola Juice, cloudy 500 ml
Organic Graviola Juice, cloudy 500 ml
  • SKU: 1995500

Organic Graviola Juice, cloudy 500 ml

€18,95 (€37,90/l)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Graviola Juice, cloudy 500 ml
    100% direct juice

    Ingredients:
    100% graviola juice° (Annona muricata)
    °from controlled organic farming.

    Contents:
    500 ml (= approx. 16 servings)

    Recommended intake :
    Dilute 30 ml of juice with water per serving.
    Drink 2 servings daily.

    Shake well before use.

    This graviola juice contains no added sugars, artificial colors or flavors.

    Storage: Keep cool. Once opened, refrigerate and consume within 3-5 days.

    General information:
    Graviola (German: Stachelannone, Spanish: Guanabana) is a sweet fruit that grows on a small tree in South America, among other places. It is quite long and heavy, and covered with many soft spines.
    Generally, its flesh is white, juicy, has an excellent aroma, and a very pleasant flavor. Graviola is sweet with a slightly sour note.

    Graviola juice is made from the puree without adding any additional water. However, approximately 37% of the insoluble fiber is removed from the puree by settling it to make it suitable for bottling. This ultimately results in a high level of fruit juice and very little insoluble fiber.

    Lactose-free
    Without nuts
    No artificial flavors
    no preservatives
    Soy-free
    Gluten-free
    Gelatin-free

    Original HANOJU stands for service and quality. Always.
    If you have any questions about our products, please write to us or give us a call. We're happy to take the time to answer your questions. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP