HANOJU Bio Chlorella Pulver 250 g
HANOJU Bio Chlorella Pulver 250 g – Etikett
Sold Out
  • SKU: 5030250

Organic Chlorella 250 g powder

€29,95 (€119,80/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Chlorella Powder
    Organic dietary supplement with Chlorella vulgaris algae powder.

    Average content

    per daily portion
    (4 g)

    % NRV*

    Chlorella vulgaris algae powder
    of that
    iron
    Carotenoids
    of which beta-carotene

    4000 mg

    5.8 mg
    34 mg
    1.3 mg

    **

    41%
    **
    **

    *Nutrient reference values ​​- **No recommendation available

    Ingredients:
    100% Chlorella vulgaris algae powder (contains naturally occurring sulfites ).
    °from controlled organic farming

    Contents:
    250 g (approx. 62 servings)

    Preparation and consumption recommendation:
    For each serving, dissolve 4 g of powder in 250 ml of liquid - such as water, juice, etc. - and drink before one of your meals.
    Take one serving daily.

    General information:
    Further information on request!

    Lactose-free
    Without nuts
    Gluten-free
    Gelatin-free
    Without fish

    Important instructions:
    The stated recommended daily intake should not be exceeded. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet and a healthy lifestyle. Keep out of reach of small children. Men, postmenopausal women, and pregnant women should only take iron after consulting their doctor.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP