Organic psyllium husks 250 g
  • SKU: 9860250

Organic psyllium husks 250 g

€17,95 (€71,80/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Psyllium Husks 250 g
    Husks of the psyllium seeds from the plant Plantago ovata

    Ingredients:
    250 g organic psyllium husks

    Contents per pack:
    250 g organic psyllium husks

    Recommended use:
    As a food supplement, take one teaspoon once or twice a day in the morning or at midday with plenty of water. Preferably half an hour before meals.

    Recommended daily intake: 4 g.

    Never take without liquid!

    General information:

    Psyllium husks: plant fibre that binds water
    Psyllium husks are the husks of the psyllium seeds that grow on the plant Plantago ovata. The husks contain plant fibre, which can bind large amounts of water. The seed husks are used, for example, as a binding agent in gluten-free baked goods.

    Ways to consume:
    There are various ways to take psyllium husks. They can be added to muesli or sprinkled over salad. They are also an addition to home-baked bread. Most people, however, simply stir them into a glass of water. The psyllium husks can also be pre-soaked before consumption.

    ORGANIC
    Raw food
    Vegan
    Vegetarian
    Gelatine-free
    Gluten-free

    May contain traces of sesame and mustard!

    Notes according to the German Food Supplements Regulation (NemV):
    Do not exceed the stated recommended daily intake. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. Keep out of the reach of young children.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We take time for you. Thousands of satisfied customers all over Europe trust our products.

    "Material, shape and colour of the product packaging may differ from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP