ORGANIC MACA Yellow Powder 500 g
ORGANIC MACA Yellow Powder 500 g
HANOJU BIO MACA gelb Pulver 500 g – Etikett
  • SKU: 7020500

ORGANIC MACA Yellow Powder 500 g

€17,95 (€35,90/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Maca Powder
    Organic dietary supplement with maca root powder.

    Average salary

    Per daily portion
    (=3 g)

    % NRV*
    Maca root powder 3 g **

    *Percent of nutrient reference values ​​- **No nutrient reference values ​​available

    Ingredients:
    100% Maca root powder° (Lepidium peruvianum)
    °from controlled organic farming.

    Contents:
    500 g (approx. 166 servings)

    Preparation and consumption recommendation:
    Stir 3 g of powder (= 3 measuring spoons) per serving into water, juice, yogurt, milkshakes or other foods.
    Take 1 serving daily.

    General information:
    MACA - The power tuber from the highlands of the Andes. For our Maca Premium products, we use exclusively yellow , high-quality maca from the highlands of the Peruvian Andes, harvested at over 4,000 meters altitude. Only organically grown maca roots are processed, with controlled, controlled elimination of fertilizers, herbicides, pesticides, or fungicides.

    Lactose-free
    Without nuts
    Soy-free
    Gelatin-free
    Gluten-free

    Important instructions:
    The recommended daily intake should not be exceeded. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet and a healthy lifestyle.
    Keep out of reach of small children. This product should not be used by children and adolescents, or by pregnant or breastfeeding women.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP