Organic Goji Berries 250 g
Organic Goji Berries 250 g
HANOJU Bio Goji Beeren 250 g – Etikett
  • SKU: 8010250

Organic Goji Berries 250 g

€11,95 (€47,80/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Goji Berries, dried
    Dried fruits

    Ingredients:
    Goji berries°
    °from controlled organic farming.

    Contents:
    250g

    General information:
    The goji berry is also known as wolfberry. The red berry grows on a shrub with the botanical name Lycium barbarum, also called boxthorn. The common boxthorn, Lycium barbarum, is a shrub that grows up to 3 m tall with thorny shoots and ovate-lanceolate leaves. It blooms purple. Its leaves are a popular green vegetable in Chinese cuisine. But the berries, which can grow up to 20 mm in size, are also popular in East Asia. In the high-altitude and sunny Chinese province of Ningxia, goji berries grow under natural conditions. They are dried at 25°C in the sun, making them raw food quality. Goji berries are pure and gently dried in the sun. They also taste sweet and are delicious! Treat yourself to something special. The people of Central Asia love and value the goji berry so much that they celebrate several festivals each year in its honor.

    Lactose-free
    Without nuts
    Soy-free
    Gelatin-free
    Gluten-free

    Important note: Goji berries should not be consumed by people taking blood thinning medications.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP