Organic Hemp Protein Powder 500 g
Organic Hemp Protein Powder 500 g
  • SKU: 9710500

Organic Hemp Protein Powder 500 g

€21,95 (€43,90/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Organic Hemp Protein Powder
    Dietary supplements made from the hemp plant.

    5 g contains- (recommended daily intake):
    100% Organic Hemp Powder° (Cannabis sativa L.) -50% Protein

    List of ingredients:
    100% Organic Hemp Powder° (Cannabis sativa L.) -50% Protein
    °from controlled organic farming

    Our powder contains no flavors, colors, or preservatives; it is free from any artificial additives.

    Contents per pack:
    500 g organic hemp protein powder° (Cannabis sativa L.)

    Origin Germany

    Recommended intake:
    Dissolve 5 g in approximately 250 ml of liquid daily and drink before meals, if possible. Athletes can consume up to 7.5 g of organic hemp protein powder throughout the day. Ideally, consume 30 minutes before and after training.

    General information:
    Organic hemp (Cannabis sativa L.)
    Hemp is one of the few plant species that has been recognized by humanity as a useful plant for thousands of years and was apparently cultivated very early on.

    Lactose-free
    Without nuts
    GMO-free
    No artificial flavors
    No preservatives
    Soy-free
    Gelatin-free

    Notes according to NemVO:
    Do not exceed the recommended daily intake. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. Keep out of reach of children.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP