100% Organic Mangosteen Juice, Cloudy, 500 ml
100% Organic Mangosteen Juice, Cloudy, 500 ml
  • SKU: 1420500

100% Organic Mangosteen Juice, Cloudy, 500 ml

€19,95 (€39,90/l)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    Organic cloudy mangosteen juice, 500 ml
    100% direct juice

    Ingredients:
    100% mangosteen juice° (Garcinia mangostana L.)
    °from controlled organic farming.

    Recommended intake:
    Drink 30 ml of juice per serving, pure or diluted with water.
    Take 3 servings daily, spread throughout the day.

    Contents:
    500 ml (= approx. 16 servings)

    Storage:
    Store in a cool place. Once opened, refrigerate and consume within 3-5 days.

    General information:
    The mangosteen (Garcinia mangostana) fruit, named after the French explorer Jacques Garcin (1673-1751), has a smooth, dark purple rind encasing the snow-white fruit. The mangosteen has a sweet, mild aroma that can be tasted with every sip of mangosteen juice. It takes approximately 10 years for a mangosteen tree to bear ripe fruit and is one of the few trees that does not require pesticides.

    Lactose-free
    Without nuts
    Without genetic engineering
    Soy-free
    Gluten-free
    Gelatin-free

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP