150 MSM tablets 750 mg in a 112.5 g glass jar
  • SKU: 2760150

150 MSM tablets 750 mg in a 112.5 g glass jar

€11,95 (€106,22/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Methyl Sulfonyl Methane (MSM)
    Dietary supplements

    Two tablets contain (recommended daily intake):
    1500 mg methyl sulfonyl methane

    Ingredients per tablet:
    100% Methyl Sulfonyl Methane (MSM)

    Contents per pack:
    150 tablets of 750 mg = 112.5 g

    Recommended intake:
    As a dietary supplement, take one tablet once or twice daily with plenty of liquid, preferably half an hour before meals.

    General information:
    MSM is the abbreviation for methylsulfonylmethane, an organic sulfur compound. MSM occurs naturally in foods such as fruits, vegetables, meat, milk, and seafood.

    Lactose-free
    Without nuts
    Soy-free
    Gluten-free
    Gelatin-free

    Notes according to NemVO:
    Do not exceed the recommended daily intake. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. Keep out of reach of small children.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP