Collagen (fish origin) powder 500 g
  • SKU: 2151500

Collagen (fish origin) powder 500 g

€39,95 (€79,90/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Collagen
    Food supplement. Collagen powder

    Average content per daily serving
    (=2.4 g)

    Hydrolysed collagen

    2.4 g

    Ingredients: 100% hydrolysed collagen (fish origin)

    Contents per pack:
    500 g (approx. 208 daily servings)

    Preparation and recommended use:
    Stir 2.4 g per serving (approx. 1 level teaspoon) into a warm drink, quark, yoghurt, soups or other foods as desired. Take one serving once daily.

    General information:
    Collagen is a structural protein that makes up almost 30% of the body's own protein. Peptan is type 1 collagen. Peptan is a highly pure natural product with a protein content of more than 97% (on a dry weight basis), offered to you here in soluble form. Peptan contains 20 different amino acids, including 8 of the 9 essential amino acids. Glycine, proline and hydroxyproline together account for around 50% of the total amino acid content.

    Lactose-free
    nut-free
    Soy-free
    Gluten-free

    May contain traces of allergens (fish)

    Important notes:
    Do not exceed the stated recommended daily dose. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet and a healthy lifestyle. Keep out of the reach of young children.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We take time for you. Thousands of satisfied customers all over Europe trust our products.

    "Material, shape and colour of the product packaging may differ from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP