Green-lipped mussel powder 300 g for animals
Sold Out
  • SKU: 2711300

Green-lipped mussel powder 300 g for animals

€49,95 (€166,50/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Green-Lipped Mussel Powder
    Complementary feed with green-lipped mussel powder.

    Recommended dosage:
    Mix 0.5 teaspoon of green-lipped mussel powder into the usual feed daily. Use as a long-term feed supplement. The powder should not be fed on its own!

    Ingredients:
    100% green-lipped mussel powder

    Contents per pack:
    300 g

    General information:
    The green-lipped mussel comes from New Zealand, where farming and processing are constantly monitored by the New Zealand authorities.
    To produce the powder, the mussel meat is separated from the shell. After moisture is removed by centrifugation, the mussel is freeze-dried and ground into green-lipped mussel concentrate powder.

    Lactose-free
    Nut-free
    Soy-free
    Gelatine-free

    Note:
    Please make sure your pet always has enough fresh water! Pay attention to a balanced diet when feeding and give your pet plenty of opportunity for exercise.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We take time for you. Thousands of satisfied customers all over Europe trust our products.

    "Material, shape and colour of the product packaging may differ from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP