MSM powder in zip bag 500 g
  • SKU: 2735500

MSM powder in zip bag 500 g

€12,95 (€25,90/kg)
Tax included. Shipping calculated at checkout.
    DESCRIPTION

    HANOJU Methyl Sulfonyl Methane (MSM)
    Dietary supplement made from MSM powder.

    Contains 1.2-1.5 g (recommended daily intake):
    100% Methyl Sulfonyl Methane (MSM) powder

    List of ingredients:
    100% Methyl Sulfonyl Methane (MSM) powder

    Contents per pack:
    500 g Methyl Sulfonyl Methane (MSM) powder

    Recommended intake:
    As a dietary supplement, dissolve 1.2-1.5 g of MSM powder daily in approximately 250 ml of liquid (water, juice, etc.) and drink it half an hour before meals, if possible.

    General information:
    MSM is the abbreviation for methylsulfonylmethane, an organic sulphur compound. MSM is found primarily in fresh, raw foods such as fruits, vegetables, meat, milk and seafood.

    Lactose-free
    Without nuts
    Soy-free
    Gluten-free
    Gelatin-free

    Notes according to NemVO:
    Do not exceed the recommended daily intake. Food supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. Keep out of reach of small children.

    Original HANOJU stands for service and quality.
    If you have any questions about our products, please write to us. We'll take the time to answer them. Thousands of satisfied customers across Europe trust our products.

    "Material, shape, and color of the product packaging may vary from the product images."

    RECENTLY DISPLAYED PRODUCTS

    Organic Coconut Aminos Seasoning Sauce 500 ml

    €17,95 (€35,90/ l)

    Organic Ashwagandha 500 mg 240 Tablets

    €24,95 (€207,92/ kg)

    Organic Spirulina 2500 Tablets 400 mg

    €79,95 (€79,95/ kg)

    Omega 3 + D3 and K2, 90 capsules

    €21,95 (€168,85/ kg)

    Hyaluronic Acid 100 mg + Collagen 250 mg, 90 Capsules

    €39,95 (€974,39/ kg)

    Crystal salt granulated 1000 g grain size 1-3 mm

    €7,95 (€7,95/ kg)

    Organic Goji Berries 1000 g Zip Bag

    €39,95 (€39,95/ kg)

    Organic Goji Berries 500 g Zip Bag

    €21,95 (€43,90/ kg)
    BACK TO TOP